niedziela, 22 kwietnia 2012

AT: Skotan (22.04.2012)


Witam, po dłuższej przerwie. Do wpisu zmotywowała mnie prośba o analizę spółki Skotan. Analizując wykres w układzie tygodniowym widzimy że średnioterminowy trend wzrostowy na spółce ma miejsce od sierpnia ubiegłego roku. Dotychczasowy szczyt tego ruchu przypadł na dzień 9 marca 2012, po czym nastąpiła korekta, która zatrzymała się na 38,2% zniesienia Fibonacciego. Co prawda 10-tygodniowa średnia prosta jest wciąż rosnąca, ale zmiana jej kierunku wydaje się być w niedalekiej perspektywie przesądzona. Potwierdza to również odczyt niezamieszczonego tutaj ADX, który napoczątku kwietnia zszedł pod poziom 20, co można interpretować jako brak trendu.


Skotan: wykres tygodniowy




Skotan: wykres dzienny





Przejście do analizy wykresu sporządzonego w układzie dziennym również nie rozwiewa wątpliwości co do przyszłego kierunku podążania kursu. Można jednak zauważyć, że od połowy lutego zaczęła się kształtować formacja trójkąta symetrycznego, który zwiastuje raczej kontynuację trendu, w tym wypadku wzrostowego. Teoretyków może niepokoić fakt, że kurs znajduje się coraz bliżej wierzchołka trójkąta, a nadal nie doszło do wybicia. Dlatego możliwy jest scenariusz, że kurs będzie poruszał się w coraz węższej strefie konsolidacji, aż do wierzchołka trójkąta.

Jeśli jednak w tym tygodniu dojdzie do wybicia z trójkąta, to powinno to dać jeszcze w miarę wiarygodny sygnał do kupna bądź też zamknięcia pozycji. Wybicie dołem będzie bowiem oznaczało również przełamanie linii trendu wzrostowego nr 2. Zasięg wybicia to w tym przypadku ok. 2.60, a więc 50%-owe zniesienie ruchu wzrostowego. Wybicie górą ma natomiast zasięg ok. 4.60, jednak patrząc na sytuację na szerokim rynku, ten scenariusz wydaje mi się mało prawdopodobny.

Podsumowując, najbardziej prawdopodobne moim zdaniem jest poruszanie się kursu ruchem bocznym. Chciałbym również podkreślić, że im później dojdzie do wybicia z trójkąta, tym mniej wiarygodny sygnał będzie takie wybicie generować.

Na koniec mała wzmianka co do tego jak zgodnie z trzyekranowym systemem inwestycyjnym należało postąpić. Mianowicie, dnia 16 marca oscylator CCI przebił poziom -100, co skutkowało zleceniem wędrującego kupna-stop. Zlecenie powinno zrealizować się 20 marca po 3,20-21. Zamknięcie pozycji powinno nastąpić albo w przypadku przebicia poziomu TS (przy ATR=2, TS=3,34) albo stwierdzenia, że poziom fioletowej linii będzie chwilowo nie do pokonania. Na chwilę obecną trzyekranowy system Eldera w odniesieniu do spółki Skotan każe czekać na zejście CCI poniżej -100 i wtedy zająć długą pozycję lub też w razie zmiany kierunku 10-tygodniowej średniej wstrzymać się od zawarcia transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz