poniedziałek, 5 marca 2012

Jak się ma warszawski developer?


Witam, przedmiotem dzisiejszej analizy (choć sporządzonej w dniu wczorajszym) jest Dom Development S.A., jeden z wiodących warszawskich developerów, spółka należąca do indeksu małych spółek. 

Od października ubiegłego roku kurs Domdev-u znajduje się w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Linia trendu poprowadzona została poniżej październikowego dołka (23.50) oraz świec z połowy stycznia(okolica 28zł), kiedy to nastąpiło odbicie w kierunku górnej linii kanału. Przebicie linii kanału z dnia 20 lutego było tylko chwilowym zwycięstwem byków, gdyż cena zamknięcia z tego dnia była już po „właściwej” stronie niebieskiej linii.  Korektę zwiastowały również wskazania oscylatorów, z których większość znalazła się w strefie wykupienia.


Czasowy zasięg korekty

Wspomniany ruch korekcyjny trwa już 2 tygodnie, w związku z czym można się spodziewać, że najdalej zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Taki jest warunek trendu krótkoterminowego, z którym (miejmy nadzieje) mamy tu do czynienia. Jeśli ruch cen na południe będzie się przedłużać, to tym bardziej uprawdopodabniać się będzie zmiana charakteru trendu z krótkoterminowego na wtórny. Taka sytuacja będzie dla mnie oznaczała ekskluzję tego waloru z grona moich zainteresowań. 

Cenowy zasięg korekty

Odpowiedź na pytanie, na jakim poziomie korekta się zakończyć, nie jest jednoznaczna. Wyróżniłbym trzy poziomy cenowe, dla których to prawdopodobieństwo jest wyższe. Chcę jednak podkreślić, że notowania Domdev-u, zależeć teraz będą w głównej mierze od sytuacji na szerokim rynku. W najbliższej przyszłości nie są bowiem oczekiwane żadne nowe wieści ze spółki. Znane są zarówno wyniki spółki za 4kw, decyzja o planowanej dywidendzie za 2011rok, a także plany spółki na rok 2012, łącznie z oczekiwanymi marżami brutto. W tej sytuacji Domdev będzie płynąć z rynkiem.

Scenariuszem pesymistycznym jest spadek kursu dewelopera do okolic 61,8% zniesienia ruchu wzrostowego(31.70). Nie jest to jedyny powód dla wybrania przeze mnie tego poziomu. Ponadto, na tym poziomie znajduje się obecnie linia trendu wzrostowego, a także występuje tu dość szeroki obszar wsparcia przy dolnej zielonej linii (30.5-32.0). 

Drugim docelowym poziomem korekty jest poziom 50% zniesienia wcześniejszego ruchu(34.24). W przypadku spółki Dom Development, na ciut mniejszej wysokości znajduje się (jednak stale rosnąca) 55-dniowa SMA, która często jest wykorzystywana do prognozowania średnioterminowych obszarów wsparć.

Ostatnim obszarem, który może stać się miejscem zmiany kierunku kursu jest obszar powiązany z 38,2% zniesienia Fibonacciego(36.78). Na podobnym poziomie cenowym (36.13) znajduje się również solidne wsparcie, czyli szczyt lokalny z 21 listopada ubiegłego roku. 

Na chwilę obecną sytuacja na tym walorze nie jest jasna i istnieje kilka wariantów rozwoju tej sytuacji. Mogę jedynie dodać, że jeśli dojdzie do przebicia wsparcia 36.13, to w mojej ocenie ruch spadkowy dotrze do niebieskiej linii trendu.

1 komentarz: