niedziela, 11 marca 2012

BRE Bank - w którą stronę nastąpi wybicie?


Witam po kilkudniowej przerwie. Dziś zająłem się przeanalizowaniem jak z punktu widzenia analizy technicznej przedstawia się sytuacja BRE Banku. Skłonił mnie do tego rzut oka na wykres obejmujący przeszło cztery lata, a więc od szczytu hossy 2007, kiedy to została zapoczątkowana 85% przecena spółki. Przyłożenie zniesień Fibonacciego do tych dwóch skrajnych punktów pozwoliło określić potencjalne obszary oporu i wsparcia.

Ta metoda popisała się swoją skutecznością już w pierwszym roku od dołka w marcu 2009. Od sierpnia 2009 do października 2010, poziom tożsamy z 38,2% zniesienia Fibo stanowi barierę nie do pokonania, za każdym razem spychając kurs w okolice rzadziej używanego 23,6% zniesienia. Przebicie poziomu 38,2% zniesienia (ok. 290zł) prowadzi do wzrostów, które kończą się na 50% zniesienia fali spadkowej (ok. 356zł). Warto jednak zauważyć, że metoda ta nie spełniła swojej roli prognostycznej, gdy kurs we wrześniu ubiegłego roku spadł do wartości 203,30zł. Mniej dokładni mogą uznać że taka niedokładność jest akceptowalna, moim zdaniem trudno oczekiwać, żeby po czterech latach od bessy, poziom 23,6% był dokładnie przestrzegany. W tej sytuacji większym magnesem dla cen podczas paniki wyprzedaży było psychologiczne 200zł oraz ciut niżej wsparcie z czerwca 2009r na poziomie 195zł.
Wracając do metody Fibo, na tę chwilę zasadnym pozostaje jedynie zapamiętać gdzie wypada 38,2%, 50% oraz 61,8%, a więc ok. 295, 356 i 416.

Przejście do wykresu obejmującym zakres rocznych notowań (zamieszczony poniżej) pozwala na analizę bieżącą spółki BRE. Nałożenie na wykres zniesienia Fibonacciego pokazuje, że nie przypadkowo październikowe wzrosty skończyły się na poziomie ok. 283zł czyli 50% zniesienia fali spadkowej od kwietnia 2011r, a konsolidacja, z którą mamy do czynienia od początku lutego tego roku, została zainicjowana przez dotarcie kursu do 301zł, czyli 61,8% zniesienia rzeczonej fali spadkowej.



Kiedy dojdzie do wyjścia ze strefy konsolidacji i w którą stronę nastąpi wybicie?

Jak wspomniałem, od półtora miesiąca kurs BreBanku konsoliduje się, przy czym dolna granica strefy to ok. 284zł, a górna ok. 302zł. Na chwilę obecną bardziej prawdopodobne wydaje mi się wybicie w górę, zwłaszcza jeśli doszłoby do odbicia całego szerokiego rynku. Zejście poniżej 284 zł da natomiast silny sygnał sprzedaży. Z zamieszczonego wskaźnika ATR wynika, że scenariusz wybicia w którąkolwiek ze stron jest bardziej prawdopodobny niż pozostanie w konsolidacji. Average True Range znajduje się na poziomie swoich wcześniejszych minimów, czyli nastąpiła wg mnie cisza przed wybiciem, której towarzyszyć będzie wybicie wskaźnika ponad czarną opadającą linię. Ponadto, wskaźnik siły względnej odbił od swojej linii trendu, a biorąc pod uwagę, że często jest on oscylatorem wyprzedzającym, można zawyrokować, że wybicie które niebawem nastąpi, będzie ruchem cen na północ. Jeśli dodać do tego nagły wzrost oscylatora CCI, podobny do tego zaznaczonego w listopadzie, uzyskujemy potwierdzenie przewidywanego kierunku ruchu cenowego. Prognozowany zasięg wybicia to docelowo 350zł, z możliwymi przystankami na poziomach 320 i 337zł.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz