czwartek, 23 lutego 2012

Krótkie wprowadzenie


Witam serdecznie na moim blogu! 

Giełdą interesuję się od zawsze. Przyciąga ona wielu inwestorów perspektywą szybkiego zarobku. Poznając bliżej mechanizmy sterujące zachowaniem rynków, muszę stwierdzić, że wysokie stopy zwrotu (rzędu kilkadziesiąt % w miesiąc), choć zdarzają się i w Polsce, ciężko jest je osiągnąć bez wiedzy dostępnej insiderom. Jako, że nie pracuję w zarządzie żadnej spółki giełdowej,  w swojej strategii odrzucam spekulację, skupiając się na może powolnym, ale systematycznym przyroście kapitału. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest w moim mniemaniu zawieranie transakcji zgodnie z trendem długoterminowym oraz ochrona posiadanego kapitału.

Na blogu zamierzam dokonywać bieżących analiz interesujących mnie spółek z warszawskiego parkietu. W swoich inwestycjach opieram się na założeniach trzyekranowego systemu transakcyjnego, który został wymyślony przez dr Alexandra Eldera. 


Trzyekranowy system inwestycyjny został opracowany w 1985 roku. Odznacza się tym, że w przypadku każdej transakcji muszą zostać przeanalizowane trzy ekrany.

Pierwszy ekran polega na analizie wykresu długoterminowego – o jeden rząd wielkości większego niż ten, w którym zamierzamy przeprowadzać transakcje. Ma to za zadanie poszerzyć perspektywę z jakiej przyglądamy się papierowi. Identyfikacja trendów odbywa się przy użyciu wskaźników śledzących trend, np. MACD, RSI, ale i średnie.  Jeśli trend długoterminowy na wykresie tygodniowym jest rosnący, system Eldera dopuszcza zajmowanie jedynie pozycji długich, natomiast w przypadku trendu spadkowego, powinniśmy skoncentrować się na szukaniu okazji do krótkiej sprzedaży.

Drugi ekran używa oscylatorów do badania wykresów sporządzonych w układzie dziennym. W przypadku trendu wzrostowego na wykresie tygodniowym należy szukać okazji do zajęcia długiej pozycji, w czasie gdy oscylatory na wykresie dziennym wskazują na wyprzedanie rynku. Wybór oscylatora do śledzenia krótkoterminowych korekt jest oczywiście indywidualną sprawą każdego inwestora, choć te najczęściej stosowane to:  STS, ROC, CCI.

Trzeci ekran w trzyekranowym systemie dr Eldera to w zasadzie technika zajmowania pozycji na rynku, która zaczyna funkcjonować po przejściu przez filtr składający się z pierwszego i drugiego ekranu. Kiedy trend długoterminowy jest wzrostowy a krótkoterminowy spadkowy, technika wędrującego kupna-stop wyłapuje wybicie cen w górę. Jeśli oscylatory na wykresie dziennym znajdą się w strefie wyprzedania, należy złożyć na dzień n zlecenie kupna z limitem aktywacji o jeden przedział cenowy wyższym niż szczyt słupka cenowego z dnia n-1. Jeśli w dniu n spadki będą postępować, należy złożyć na dzień n+1 zlecenie kupna z LA wyższym niż szczyt słupka cenowego z dnia n. Zlecenie zostanie zrealizowane jeśli dojdzie do dziennego wybicia, a więc w teorii do zakończenia trendu krótkoterminowego.

Dopełnienie trzyekranowego systemu inwestycyjnego to stosowanie zleceń stop-loss. Jeśli zlecenie w dniu n zostanie zrealizowane należy umieścić zlecenie SL na poziomie poniżej słupka cenowego z dnia n-1 lub n, w zależności od tego który poziom jest niższy.



4 komentarze:

  1. nie pracowal Pan w Raiffeisenie ??

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie. Nie zdarzyło mi się :) Skąd ten domysł?

    OdpowiedzUsuń
  3. giełda jest ok, ale to nie jest łatwy temat

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciężko coś wygrać na giełdzie wiem z własnego doświadczenia

    OdpowiedzUsuń